donderdag 31 januari 2019

Top 10 meest geleende romans 2018

Ieder jaar presenteert de CPNB de Top 100 meest geleende boeken in de Bibliotheek. Dit is de top 10 populairste romans van vorig jaar. Welke zet jij op je leeslijstje?

maandag 28 januari 2019

Zilvergaren


Ik hou van sprookjes. In het moderne sprookje Zilvergaren van Naomi Novik was het dan ook heerlijk wegduiken. Het is een ietwat donkere vertelling, losjes gebaseerd op Repelsteeltje. Een verhaal over schulden, die wel of niet aflossen en de consequenties van beide keuzes.

Zilvergaren wordt verteld uit het perspectief van verschillende personages. De belangrijkste is Miryem. Ze komt uit een familie van geldschieters. Haar opa is een hele goede, maar haar vader bakt er weinig van. Hij leent geld uit, maar vraagt het niet terug. Het gezin staat op de rand van armoede, totdat Miryem de touwtjes in handen neemt.

donderdag 24 januari 2019

De Rusluie - Nicole Harmsen


De eerste Vriezenveners (Rusluie in het Twents) die naar Rusland reisden, vertrokken begin achttiende eeuw en waren handwerkslieden en wevers van beroep. Ik ben geen afstammelinge van hen maar hun geschiedenis (en die van Rusland) boeit mij mateloos. 
Tien jaar geleden maakte ik een rondreis(je) door een deel van Rusland met de Hengelose Marie-Thérèse ter Haar. Onderweg vertelde ze vele, vele verhalen over Rusland en natuurlijk ook over de Rusluie. Dan kan het boek De Rusluie van Nicole Harmsen natuurlijk niet ongelezen op de plank blijven liggen. Het lef dat de boeren hadden inspireerde haar om de roman te schrijven. "Dat ze het aandurfden om naar Sint-Petersburg te vertrekken met een huifkar, dat vind ik het mooiste."


donderdag 17 januari 2019

Drago Jančar: Die nacht zag ik haar

'Die nacht zag ik haar', zo begint het boek van de Sloveense schrijver Drago Jančar. Het is het eerste van vijf verhalen over de eigenzinnige, mooie, jonge vrouw, Veronika en haar steenrijke echtgenoot de zakenman Leo die tijdens de Tweede Wereldoorlog spoorloos verdwenen.

Een onthutsend beeld over schuld, collaboratie, vrijheidsstrijd, heldendom en verraad die zelden van elkaar zijn te onderscheiden.

zondag 13 januari 2019

Taal zonder mij

Een boek dat ik eindeloos kan lezen: Taal zonder mij. Alleen al de titel vind ik geheimzinnig, poëtisch. Natuurlijk poëtisch, want het is een citaat van Herman de Coninck, die niet dit boek schreef, maar over wie het wel gaat.

Zijn weduwe, Kristien Hemmerechts, spiegelt over haar leven met Herman, zijn poëzie, zijn persoon. Zij is in dit boek ook poëtisch; en zeer eerlijk over hem, over haar, over hen. Zeker ook onderkoeld grappig, net als Herman dat kon zijn in zijn gedichten en zijn proza. Zoals veel van zijn gedichten mij raken, raakt ook dit boek. Het is haar boek geworden, én dat van hem.

donderdag 10 januari 2019

Een Korte - 720 vrienden

Klik op het plaatje voor een betere weergave

Ricardo Liong-A-Kong: beeldend kunstenaar uit Hengelo. Hij is ook curator van het Museum voor Hedendaagse Hengelose Kunst, een virtueel museum waar kunstwerken van in Hengelo levende of werkende kunstenaars te zien zijn. 

maandag 7 januari 2019

Iskari: de laatste Namsara



Er wordt gezegd dat wij mensen ons onderscheiden van dieren door middel van verhalen vertellen. Al eeuwen is er de traditie van het doorgeven van verhalen, mondeling, geschreven, getekend, maar ook in toneel en muziek.

Wanneer we Iskari lezen leren we dat mensen niet de enigen zijn die houden van het vertellen van en luisteren naar verhalen. En leren we dat het vertellen van verhalen niet zomaar een tijdverdrijf is, maar dat er een krachtige magie in schuilt.







donderdag 3 januari 2019

Donuteconomie: in zeven stappen naar een economie van de 21e eeuw

Kate Raworth is econoom en kwam tot de conclusie dat de huidige economische wetenschap niet meer werkt. Op problemen zoals de financiële crisis, milieuvervuiling, ongelijkheid van inkomens heeft ons economische model geen antwoorden. Er is alleen maar de fixatie op meer groei.

Maar je alleen richten op eindeloze economische groei is catastrofaal als je niet ook rekening gaat houden met sociale factoren en het ecologische plafond van onze planeet. In Donuteconomie komt Kate Raworth met een alternatief voor onze groei economie.

maandag 31 december 2018

New Year's Eve

Wat is er nu leuker dan op de laatste dag van het jaar bloggen over een film die helemaal gaat over de laatste dag van het jaar. Precies, niks! New Year's Eve is een Amerikaanse sterrencastfilm met inmiddels bijna dezelfde reputatie als Sissi, Annie en Dinner for One: hij wordt elk jaar tijdens de feestdagen wel ergens uitgezonden. En deze film kijk je natuurlijk juist op die laatste avond van het jaar! Een heerlijke feelgood, van de maker van Pretty Woman, met voor ieder familielid van elke generatie wel een favoriete acteur of actrice. Heel slim.

maandag 24 december 2018

Het Kerstkribje

www.boekbeleving.nl

De vlammen stonden bevend en bedeesd
te branden in de kerstboom, en daaronder
eerbiedig aangetreden om het wonder
de ezel en de os, het brave beest.
En Jozef ook, misschien het allermeest
verwonderd over wat er met en zonder
hem was gebeurd, maar blozender, haast blonder
en blijer dan hij ooit nog was geweest.
Maria in Mariablauw en wit,
de wijzen uit het oosten met geschenken.
zou iemand aan iets lelijks kunnen denken
bij zoveel moois en liefelijks als dit?
Er blonk een ster. Herodes was te vroeg.
Het kindje had nog heel wat voor de boeg.


Uit: 'Au! De rozen bloeien;
sonnetten van bedreigd geluk'


zaterdag 22 december 2018

Lekker lezen bij de kerstboom


Heb je straks kerstvakantie? Heerlijk! Het is vroeg donker, kouder en de straten hangen weer vol kerstverlichting. De fijnste tijd om ’s avonds de deur niet meer uit te hoeven en lekker met een pot thee, kaarsjes, een dekentje en een boek op de bank te kruipen.
Wat is er nou leuker dan een roman lezen in kerstsferen om helemaal tot rust te komen? Ik heb een paar leuke kerstromans voor je verzameld.
Hopelijk zit er een boek voor je bij!


December: verhalen - Vonne van der Meer
December is donkerste maand en de lichtste maand. Voor de één een feestmaand, voor de ander een rampmaand. Een jongen van achttien zet nog steeds zijn schoen, met een wortel erin en een bakje water ernaast. Een echtpaar weet niet van elkaar dat ze twee daklozen in hun huis-in-aanbouw van een slaapplaats en proviand voorzien. Omdat het bijna Kerstmis is, durven ze de arme zielen niet weg te sturen. Eén ding hebben de personages van Vonne van der Meer in December: verhalen gemeen: ze volgen hun verbeelding.

Kerstdagen - Jeannette Winterson
De twaalf dagen van Kerstmis vier je met dit boek: Voor elke dag een verhaal én een recept! De twaalf verhalen hebben elk hun eigen sfeer en thema. Ze lezen lekker weg en zijn humoristisch. Zo is er een verhaal over sneeuwpoppen, over het vinden van liefde tijdens kerst, over de ezel die het Maria naar de stal bracht, over kerstgeesten, knalbonbons en ga zo maar door. Met deze variatie aan kerstelementen zit er altijd wel iets bij waar je door in kerststemming komt!

Let it snow
Een enorme sneeuwstorm in de VS legt alles op kerstavond plat, waardoor een trein vol met jongeren vast komt te staan.
Een young adult verhalenbundel geschreven door Maureen Johnson, John Green en Lauren Myracle. De drie verhalen hebben allemaal iets met elkaar te maken. Het eerste verhaal lezen is wel noodzaak om de rest van het boek goed te begrijpen. Een echte feelgood tijdens de kerstdagen.

Een onverwachte kerst - Natalie Cox
Single, met een lichte hersenschudding en tijdelijk dakloos, stemt Charlie er schoorvoetend mee in de feestdagen door te brengen in Devon, om mee te helpen in de hondenopvang van haar nichtje. Maar haar plannen voor een rustige plattelandskerst met enkel harige viervoeters als gezelschap vallen in duigen als ze de Duitse dog Malcolm en zijn onweerstaanbare (maar helaas verloofde) baasje Hugo ontmoet. En als klap op de vuurpijl is er ook nog Cal, de aantrekkelijke maar vreselijk arrogante lokale dierenarts. Deze kerst zou wel eens interessanter kunnen worden dan Charlie ooit had verwacht. Hilarische, hartverwarmende feelgoodroman, speciaal voor de kerstdagen, voor de fans van Love Actually en The Holiday

Jamie Oliver's Kerst Kookboek
Jamie Oliver helpt je om deze feestdagen de lekkerste gerechten zonder stress op tafel te zetten. Want wat is er nu fijner dan tijdens het kerstfeest relaxed te kunnen genieten van een heerlijk kerstmenu? Jamies kerstkookboek zal je inspiratiebron én hulplijn zijn deze kerst. Het staat vol heerlijke recepten voor de feestdagen, van echte kerstklassiekers met een Jamie-twist tot vegetarische hoofdgerechten en gezonde traktaties. En natuurlijk ontbreken de recepten voor het kerstontbijt en de desserts niet. Jamies kerstkookboek zorgt ervoor dat je relaxed kunt genieten van de feestdagen!

En voor het geval je even genoeg hebt van lezen....dan is breien van kleine kersttruien een leuke bezigheid.

Kleine kersttruien breien
Voortbordurend op de steeds groter wordende trend om kerst op te fleuren met het dragen van al dan niet afzichtelijke kersttruien (maar wel altijd hilarisch), bedachten Marieke Voorsluijs en Barbara Lohnen een variatie op dit thema, met een knipoog naar de gebreide kerstballen-hit. Je breit zo'n maffe kersttrui in mini-formaat en hangt die in je boom, of op een kerstkaart, of aan een slinger. En omdat ze zo klein zijn, kun je gelijk een hele collectie maken. Heel grappig!

Reserveer December: verhalen in de catalogus
Reserveer Kerstdagen in de catalogus
Reserveer Jamie Oliver's Kerst Kookboek in de catalogus
Reserveer Let it snow in de catalogus
Reserveer Een onverwachte kerst in de catalogus
Reserveer Kleine kersttruien breien in de catalogus

maandag 17 december 2018

Alles goed en wel

Mirjam Oldenhave kennen we van verschillende jeugdboeken, waaronder de populaire en verfilmde Mees Kees. Met de roman Alles goed en wel maakte ze vorig jaar haar eerste uitstap naar een boek voor volwassenen. Geen hoogstaande literatuur, geen chicklit, maar wel een tragikomische pageturner die veel lezers veel plezier zal bezorgen. Met als bijzonder details dat het enige kind in het verhaal zo'n belangrijke rol krijgt en je zo weet te raken, dat je haar bijna als hoofdpersoon gaat zien. Ze kon het kennelijk niet laten, die Mirjam...

vrijdag 14 december 2018

Eck's Jaarlijstje 2018

Bent u er weer klaar voor? De eh.. 'C' zit weer in de maand, dus jaarlijstjestijd. Mijn persoonlijke selectie van de 10 mooiste platen van het jaar. Dubieus en arbitrair als altijd, maar het staat u uiteraard net als in voorgaande jaren vrij om aan te vullen...
Laat vooral weten wat u er van vindt, en welke juweeltjes ik nog gemist heb! Happy holidays with sad songs!

woensdag 12 december 2018

Vertellen als vermaak : David van den Bosch: het geheim van Harald Delorge

Deze nam ik voor de gein mee. Een klein, dun boekje. Zou een detective moeten zijn. Vooruit ik laat me verrassen. En verrassen deed David van den Bosch me, met een heerlijk verhaal van en op eigen bodem. Connla Quinn is onze Ierse detective held die samen met zijn secretaresse Shirley Janssen (wat een geweldige personage!) een zaak niet aanneemt, maar wel oplost: Het geheim van Harald Delorge.

maandag 10 december 2018

Een Korte - Balletjes




Klik op het plaatje voor een betere weergave.


Af en toe krijg ik EEN KORTE in mijn mailbox van Ricardo Liong-A-Kong: beeldend kunstenaar uit Hengelo. Hij beschrijft met rake woorden kleine alledaagse gebeurtenissen. Leuk om te lezen én te publiceren, aldus collega Nicol Wekamp. En dat gaan we de komende maanden doen, o.a. in deze bieblog. 
Ricardo is ook curator van het Museum voor Hedendaagse Hengelose Kunst, een virtueel museum waar kunstwerken van in Hengelo levende of werkende kunstenaars te zien zijn. Meer over Ricardo.